לה ניצ׳יה | Ristretto

לה ניצ׳יה

הצלפים הטובים בעולם

שיח הצלפים הוא שיח קשוח. הוא לא זקוק להרבה מאוד מים, אדמה מיוחדת או טיפול מסור הוא יכול להשריש את שורשיו בין חריצי בטון, באדמה סלעית קשה ואפילו בחריצי המדרכה. אך טעמם של צלפים מושפע מסוג הקרקע ומזג האוויר ולכן, את הצלפים הטובים ביותר בעולם אפשר למצוא באי איטלקי קטן הממוקם ליד חופי סיציליה בשם פנטלריה.

 

 

בזכות האדמה הוולקנית (עשירה במינרלים) של האי, שמם של צלפי פנטלריה יצא למרחוק כבר בשנות ה- 80 והאי כולו עסק בגידול ושימור הפרחים הקטנים. לקראת סוף שנות ה- 80 הציפו את שווקי העולם צלפים מאזור אפריקה שאיכותם יירודה וחקלאי פנטלריה נאלצו לעקור את מטעי הצלפים ולגדל במקומם ענבים.

La Nicchia הוקמה מתוך הרצון והאמונה שיש לשמר את המסורת המקומית ולהביא לעולם את הצלפים האיכותיים ביותר שיש תוך שימור תהליכי עבודה ידנית מצד אחד ופיתוחים טכנולוגים מצד שני. בחווה של המשפחה אפשר למצוא לצד מטעי צלפים, מעבדת מחקר מתקדמת ומפעל לשימור ואריזה.

 

 

מהם בעצם צלפים?

בין חודש מאי לספטמבר מניב שיח הצלפים פרחים קטנטנים שאם לא יקטפו יהפכו לפרחים סגולים יפייפים ולאחר מכך לפרי קטן ובשרני.  הצלפים הם בעצם השלב בו מתחילה הנצת הפרחים, (שלב הניצן) אך טרם פרחה התפרחת, הקטיף שלהם מתבצע למשך 8-10 שבועות על אותו שיח. בכל פעם קוטפים רק את הניצנים הקטנים. זהו תהליך ארוך, קשה ומייגע ולכן תושבי פנטלריה בכלל וחברת La Nicchia בפרט רוכשים כבוד גדול לענף חלקאי זה.

לאחר הקטיף, הצלפים עוברים תהליך של שימור במלח. ישנן חברות אשר משמרות צלפים בחומץ אך לתפיסת La Nicchia שימור זה מניב מוצר באיכות ירודה ומאוד פוגע בטעמי הצלפים. בפנטלריה משמרים צלפים רק במלח ורק במלח סיציליאני. הם טוענים שרק סוג המלח הזה מתאים לשימור צלפים ומצליח לייצר את המוצר הטוב ביותר. טעמם של הצלפים משלב טעמים חמצמצים ומתוקים, עשירים מאוד אך עם זאת בעלי טעם מעודן. גם מי שטוען שאינו אוהב צלפים נשבה בקסמם!

הצלפים ימתינו כ- 25 יום במלח לפני שניתן יהיה לטעום מהם. במהלך הזמן הזה תתרחש תסיסה מבוקרת ויתקבלו צלפים בעלי גוון ירוק עמוק שניתן לשמר למשך שנים.

 

 

חברת La Nicchia פיתחה ליין שלם של מוצרי צלפים, חלקם מוכרים כמו צלפים במלח או שמן זית אך חלקם חדשים לחלוטין כמו עלים משומרים של שיח הצלפים, צלפים מיובשים בצורתם השלמה וצלפים טחונים לאבקה. מתוך מגוון המוצרים שיש לחברה להציע הבאנו לארץ חמישה מוצרים שאהבנו במיוחד- צלפים במלח סיצילאני, צלפים בשמן זית, עלי צלפים בשמן זית, פירות צלפים בשמן ואבקת צלפים מיובשים.

השימוש בצלפים הוא אינסופי, מתוספת לסלט, רוטב לפסטה, מנות בשריות ועד מנות שף שאת הטאצ׳ הסופי נותנת אבקת צלפים ושמן זית מבושם בניחוח צלפים.

קטלוג מוצרי הצלפים