פפריקה מעושנת | Ristretto

פפריקה מעושנת

הניחוח המעושן של המטבח הספרדי

המטבח הספרדי מתאפיין במספר טעמים מובהקים, אחד מהם הוא השימוש הנפוץ בפפריקה מעושנת. הפפריקה הספרדית עוברת תהליך ייחודי של עישון ממושך אשר מעמיק את טעמו של הפלפל ומוסיף לכל תבשיל טעם עשיר ומעושן של פלפלים ברמות חריפות שונות.

 

 

הפפריקה המעושנת של La Chinata עשויה מפלפלים מזן הפימנטון שהגיעו לאירופה ע״י קולומבוס מיבשת אמריקה. קולומבוס העניק לנזירים בספרד את הפלפלים כמתנה לאות הערכתו. הפלפלים נטמעו היטב במנזר ספרדי במחוז La Vera והנזירים המקומיים החלו להפיץ אותו גם למנזרים השכנים. במאה ה -17 גידולי הפלפלים התפתחו לתעשייה משגשגת.

גידולי הפימנטון התפתחו מאוד בשני מחוזות סמוכים- La vera ו Murcia. למרות שאותו חומר גלם צמח בשני המחוזות התוצאה הסופית של תבלין הפפריקה היה שונה לחלוטין.

במחוז Murcia  בזכות האוויר היבש ימי השמש הרבים, ייבשו את הפלפלים בחוץ.

במחוז La vera סבלו מלחות גבוהה וימי גשם רבים ולכן חיפשו פתרון אחר לייבוש הפלפלים. שיטת העישון החלה ככורח המציאות אך עד מהרה הפכה לסימן ההיכר של הפפריקה הספרדית.

 

קציר הפלפלים נעשה בחודשים אוקטובר ונובמבר בעבודה ידנית מפרכת, משם הפלפלים הטריים עוברים מייד לחדרי העישון. תהליך העישון של הפלפלים נעשה בחדרים גדולים בהם הרצפה עשויה מקורות עץ עם רווחים ומתחתיה מבעירים עצי אלון. העשן המיתמר עולה לתוך החדר עם הפלפלים הטריים ובתהליך איטי מאוד של בין 10-15 ימים הפלפלים מאבדים 80% מהלחות שלהם.

לאחר הייבוש הפלפלים מועברים לטחינה שנעשית באבני ריחיים עד שהפפריקה מגיעה לטקסטורה הרצוייה.

 

 

 

חברת La Chinata מוכרת כסמן האיכות הגבוה ביותר לפפריקה מעושנת ספרדית. טובי השפים בעולם עובדים איתה באופן קבוע והפחית האדומה מוכרת בכל מטבח מקצועי. היא בעלת תו התקן "pimenton de la vera" אשר מעיד את איכותה ומקורותיה.

החברה הוקמה ב 1975ע״י פלורנטינו אוליבייה ועד היום היא מנוהלת ע״י בנו, ססיליו ושני בניו.

המפעל מייצא פפריקה למעל 50 מדינות ברחבי העולם משלושה סוגים שונים.

פפריקה מתוקה, פפריקה מרירה מתוקה ופפריקה חריפה.

 

 

מאכלים רבים בספרד קיבלו באהבה את הטעמים העמוקים של הפפריקה המעושנת. ,צ׳וריסו, פאייה, סלמי ועוד מגוון רחב של מנות מהמטבח הספרדי. כיום שפים משלבים פפריקה מעושנת במנות שאינן בהכרח מהמטבח הספרדי בזכות עומק הטעמים שהיא מעניקה, כמו בצילום למעלה ממסעדת schoolyard של בית הספר לבישול דנון שם תיבלו את הריזוטו במהלך הבישול בפפריקה ופיזרו מהתבלין ממש רגע לפני ההגשה.

  כפית  של La Chinata  יכולה להקפיץ טעמים ולהפתיע אפילו בביצת עין פשוטה.